2 Yıl Ödemesiz 5 Yıllık Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

2 Yıl Ödemesiz 5 Yıllık Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

/
/
22 görüntüleme

Günümüzde hayvancılık sektörü birçok teşvikler ile ayakta tutulmaya çalışılmaktadır. Daha önceden 5 yıl geri ödemesiz kredi verilerek hayvancılık yapan çiftçilere destek veriliyordu. Ancak sonradan bu 5 yıl vade süresi 2 yıla indirilmiştir.

Çiftçi Kayıt Belgesine sahip olan çiftçiler, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 30 bin TL geri ödemesiz hibe veriyor. Bu hibe hemen her yıl verilmektedir. Bununla beraber hayvancılık kredilerinin özellikleri ve faiz oranları farklı olabilmektedir.

2 Yıl Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi Nedir?

Devlet tarafından desteklenmesi planlanan çiftçilere Ziraat Bankası aracılığı ile 2 yıl geri ödemesiz 5 yıllık hayvancılık kredisi verilmektedir. Bu kredinin alınabilmesi için bazı evrakların eksiksiz olarak hazırlanarak Ziraat Bankasına teslim edilmesi gerekir.

Geri 2 yıl geri ödemesiz 5 yıllık kredi veren Ziraat Bankası, ertelemeli hayvancılık kredisi de vermektedir. Ziraat Bankası dışında Vakıf Bank, Denizbank, Halk Bankası, QNB Finansbank, Tekstil Bank, Yapı ve Kredi Bankası, ING Bankası gibi bankalarda hayvancılık kredisi vermektedir. Ancak faiz oranlarının uygun olması nedeni ile en çok Ziraat Bankası tercih edilmektedir.

2 Yıl Geri Ödemesiz 5 Yıllık Hayvancılık Kredisinin Şartları Nelerdir? Kredi Nasıl Alınır?

 2 Yıl Geri Ödemesiz 5 Yıllık Hayvancılık kredisi için öncelikle başvuru sahibinin tecrübesi olup olmadığına bakılır. Ayrıca başvuru sahibinin niyetinin bu üretimi ticarete dönüştürmek isteyip istemediğine bakılır.

Kredi verildikten sonra takibi yapılarak gerçekten söylenen hayvanların alınıp alınmadığına ve üretimin yapılıp yapılmadığına düzenli olarak bakılmaktadır. Küçükbaş hayvanların alımlarında 6 – 24 ay şartı koyulmaktadır.

2 Yıl Geri Ödemesiz 5 Yıllık Hayvancılık kredisi kapsamında en az 50 tane koyun ve en az 25 tane keçi beslemek şartı aranır. İstenen bu şartlar sağlandığı zaman 2 Yıl Geri Ödemesiz 5 Yıllık Hayvancılık kredisi verilerek ağıl yapımı, canlı hayvanların alımı, depo yapımı ve genel sermaye ihtiyaçları gibi alanlarda kullanılmasına izin verilir. Ayrıca hayvancılık için ekipman ve makinelerin alımı da 2 Yıl Geri Ödemesiz 5 Yıllık Hayvancılık kredisi ile yapılmaktadır.

 2 Yıl Geri Ödemesiz 5 Yıllık Hayvancılık kredisi için hangi banka ile çalışılacak ise o bankaya başvuru yapılır. ÇKS üyeliği olan çiftçilere bu kredi verilmektedir. Ayrıca nüfus cüzdanı, ikametgah, hayvanların listesi ve tapu bilgilerinin belgesi de istenir.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kredisiz Borç Para