Asgari Ödeme Yapılırsa Ne Olur?

Asgari Ödeme Yapılırsa Ne Olur?

/
/
11 görüntüleme

Asgari Ödeme Yapılırsa Ne Olur? Alışverişte, paraya ihtiyaç duyulduğunda ya da ödeme kolaylığı açısından kredi kartlarının imdada yetişmesi tartışılmaz bir gerçektir. Kim daha rahat ödeme yapmak istemez ki? Tek seferde çekilen borcu bile taksite bölüp ödeme konusunda kredi kartları müthiş bir kurtarıcıdır. Kredi kartı kullanmak pratik ve kolay fakat ödeme konusunda bazı sorular olabilir. Mesela siz de asgari ödeme yapmak kredi notunu nasıl etkiler diye merak ediyor musunuz? O zaman birlikte cevaplayalım.

Bu konu hakkında diğer ayrıntılar için bu linkten faydalanabilirsiniz.

Asgari Ödeme Yapılırsa Ne Olur?

Asgari Ödeme Nedir?

Asgari ödeme, kredi kartının dönem borcunun son ödeme tarihine kadar ödenmesi gereken en az miktarıdır. Asgari öteme tutarı kredi kartınızın limitine göre belirlenir ve asgari tutar altında ödeme yapamazsınız. Her dönem mutlaka asgari tutar da ekstrede belirtilir. Eğer asgari tutarı öderseniz o dönem için gecikme faizi ödemek zorunda kalmazsınız fakat akdi faiz işlemeye devam eder. Fazladan para ödemek ister misiniz? Kimse istemez. O sebeple bir kredi kartı kullanıcı iseniz her dönem mutlaka kredi kartının kendi borcunu ödemelisiniz. Aksi durumlarda asgari tutarı ödeyebilirsiniz. Fakat sürekli asgari tutar ödemek kredi kartı borcunu hiçbir zaman tamamen bitirmez.

Eğer asgari ödeme tutarını üç ay boyunca ödemezseniz o zaman hukuki işlem başlatılır ve bankadan sizi aramaya başlarlar. Böyle bir duruma girip asgari ödeme tutarını dahi yatırmamışsanız kredi notunuz düşecektir.

Asgari Tutar Ödemek Kredi Notunu Etkiler Mi?

Asgari Ödeme Yapılırsa Ne Olur? Kredi kartlarının dönem borçları ve bir de asgari ödeme tutarı olur. Asgari ödeme yaparsanız, kredi notunuz bundan etkilenmez. Rahat bir nefes aldınız değil mi? Evet, doğru. Eğer asgari ödeme yapmak kredi notunu nasıl etkiler diye merak etmişseniz cevabı basit: Asgari tutar ödemek kredi notunu etkilemez. Fakat ödemeyi geciktirmeniz ve 90 gün boyunca ertelemeniz halinde sıkıntılar başlayacaktır. Vaktinde ödeyip kurtulmak en iyisi değil mi? Yoksa sizi bankadan aramaya başladıklarında kredi kartınızın limiti yükseltme şansınız da ortadan kalkacaktır.

Yani kısacası kredi kartını belirtilen şekilde doğru kullandığınız takdirde kredi notunuz da siciliniz de olumsuz etkilenmez. Fakat belirtilen sınırların dışına çıktığınızda kredi notunuz da siciliniz de limit arttırma talebiniz de olumsuz etkilenecektir.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kredisiz Borç Para