Banka Harici Kredi Almak İstiyorum Banka Dışı Kredi Nasıl Alınır?

Banka Harici Kredi Almak İstiyorum Banka Dışı Kredi Nasıl Alınır?

/
/
31 görüntüleme

Bu devirde banka haricinde kredi veren birden çok yer bulunmaktadır. İnsanların bu yolları tercih etmesine etken sebepler çokça bulunmaktadır. En önemli sebep ise, bankaların kredi alma koşullarında oldukça katı davranmasından kaynaklanmaktadır. Alınan kredi nispetinde bankalar vade uygulaması yapmaktadır. İnsanların uzun vadeli kredi alma istekleri banka tarafından genellikle ret cevabı almaktadır.

Bankalardaki Kredi Alma Zorluğu

Hal böyle olunca insanlar da çareyi bankanın haricindeki kredi veren kuruluş, firmalara yönelmekte bulmaktadır. Bankaların vereceği kredi miktarı kişinin mal varlığı, aylık gelir düzeyi ile orantılı olduğundan kişi istediği miktarda kredi alma imkanına da sahip olmamaktadır. Bankaların kredi vermesindeki kredi notunun etkeni önemli olduğundan, kredi notu düşük olanlara ya düşük miktarda kredi vermekte ya hiç vermemektedir.

Kredi Veren Kuruluşlar

Türkiye'de bulunan finans şirketleri bankalardan sonra kredi verme işini en iyi yapan kurumlar olmaktadır. Finans şirketleri kredi verirken kişinin çok detaylı araştırmasını yapmaktadır. Genellikle senet yolunu tercih ettikleri için senetin günü dolduğunda borç hala ödenmemiş ise haciz yoluna dahi başvurarak alacaklarını tahsil etmektedir. İnsanların bankalardan sonra en son olarak tercih edeceği kredi veren kurumlar arasında finans şirketleri yer alıyor olsa da Türkiye'de geniş bir kitleye hitap etmektedir.

Eğitim, sağlık, gıda, giyim gibi alanlarda ihtiyaç sahiplerine yönelik yardım eden kuruluşlar bulunmaktadır. Bu kuruluşlar çok yüksek miktarda olmasa dahi kredi verme yetkisine de sahip olmaktadır. Bu kuruluşlara yapılan kredi talebinin ardından kişi heyet karşısına çıkarak durumunu anlatmaktadır. Heyetin de uygun görmesi sonucunda kredi kişiye verilmektedir.

Esnaflar ve girişimciler için ise KOSGEB' in çok güzel imkanları bulunmaktadır. Vadeli, sıfır faizli, belli bir müddet ödemesiz olup daha sonra ödemeye başlama gibi birden çok kredi imkanı bulunmaktadır. Yapılan işe göre hibeli dahi kredi imkanı da bulunmaktadır.

Banka haricinde yasal yollarla kredi veren kuruluşlar mümkün mertebe tercih edilmesi daha uygun olmaktadır. Ancak kuyumcular, telefon satışı yapan yerler, tefeciler gibi genellikle senet yolu ile de kredi veren kişi ve kurumlar bulunmaktadır. Bu kurumlar kişiye istediği miktarı vermekle birlikte yüksek faiz oranı da koymaktadır.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kredisiz Borç Para