Sanayi Sektörü Nasıl Para Kazanır?

Sanayi Sektörü Nasıl Para Kazanır?

/
/
12 görüntüleme

İnsanlar genel anlamda kısıtlı kaynaklarla fazla sayıdaki amaçlar arasında çözüm üretmeye çalışırlar. Bu çözüm üretme esnasında klasik yöntemler kullanıldığında karşılaşılan esas problem insan gücünün yetersizliğidir. Örnek olarak insan en temel ihtiyacı olan gıda ele alındığında klasik yöntemlerle fazla sayıda insanın gıda ihtiyacının karşılanması için fazla sayıda tarımla ilgilenen işgücü gerekir. Sanayi işte tam da bu noktada devreye girer. Sanayi sayesinde makineler birden fazla insanın ancak yapabildiği işi Çok daha kısa sürede yapabilmekte ve daha ucuza mal edebilmektedir.

Sanayi Ticareti

Sanayi vasıtasıyla üretilen ürünler neticesinde ortaya yeni bir soru çıkmaktadır. Bu soru klasik yöntemlerle üretilen malzemelerin yakın pazarlarda satılabilme durumu mevcutken çok yüklü miktarlarda üretim yapan fabrikaların mallarını nerede satacağıdır. İşte bu noktada lojistik kavramı devreye girmektedir. Yığınlarla üretim yapan fabrikalar depolama ve nakliye alanında uzmanlaşmış firmalar kullanarak mallarını ilgili pazarlara ulaştırırlar.

İşbirliği Ve Rekabet

Bununla birlikte sanayi sektöründe ticaretin sağlanması için en önemli iki kavram firmaları arası işbirliği ve rekabettir. Bu kavramlar belirli alanlarda özelleşmeyi en iyi kalitede üretimi sağladıklarından sanayiye sürekli gelişim açısından katkıda bulunurlar. Özellikle rekabet, firmalar arasında ürünleri daha ucuza satma ve bu sayede pazarda daha geniş yer bulmaya sebep olduğu için müşteriler açısından ciddi fayda sağlar.

Sonuç

Özellikle sanayi devriminden sonra tüm Dünya ülkeleri için üzerinde yaşanılan coğrafya haricindeki tüm alanlar bir pazar haline gelmiş, bu da global anlamda ticareti kaçınılmaz kılmıştır. Dar alanda ekonomik ilişkiler güden milletler kısıtlı imkanlarla hayatlarını idame etmeye mahkum kalmış, sanayinin gereklerini kavrayan uluslar ise kendi değerlerini uluslararası değerler haline getirebilmiştir. Şu sıralar geliştirilmekte olan ve üzerinde sıkça durulan yerli ve milli otomobili bu açıdan incelemek lazımdır.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kredisiz Borç Para