Senet Karşılığı Peşin Faizle Borç Para Veren

Senet Karşılığı Peşin Faizle Borç Para Veren

/
/
17 görüntüleme

Nakit paraya ihtiyaç duyulduğunda ilk akla gelen etrafımızdaki kişiler olmaktadır. Bu kişilerden para ihtiyacımızı karşılayamaz isek bu ihtiyacımızı bankaların sunmuş oldukları kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesapları aracılığıyla gidermeye çalışmayı tercih edilmektedir. Bu imkanlarında bankaların kara listesinde olunur ise bu durumunda nakit ihtiyacı karşılanamayacaktır. En son seçenek senetle nakit ihtiyacını karşılamak yoluna gidilmektedir. Makalemizde senet karşılığı peşin faizle borç para veren kişiler detaylı olarak anlatılacaktır. Nakit ihtiyacında diğer seçenekleri denenmesi tavsiye edilmektedir.

Senetle Kredi Veren Finans Kuruluşları

Bazı iş yeri sahiplerinin veya kişilerin alacaklarına karşılık elinde bulunan ileri vadeli senetler veya çeklerin bankalara verilmesi para alabilmek mümkün olmaktadır. Bu alanda hizmet veren finans kuruluşları farklı uygulamalar yaptığından tek tek bankalara ve finans kuruluşları ile görüşmekte yarar vardır. Bunun dışında hiçbir finans kuruluşu senetle borç para vermemektedir.

İşyerleri

Bu malzemeleri satan bazı yerler bu ürünleri satarken kişilerin nakit ihtiyaçlarını fark ederek kendi adlarına değerlendirmek istemektedir. İki seçenek bulunmaktadır. İlki; kişileri bu ürünlerden herhangi birisini almış gibi gösterilerek vade farkını peşin kesmekte arada vade farkını da katarak ihtiyaç sahiplerine daha düşük bir nakit vermektedir. Senet vadesinde paraları tahsil etmektedir. İkincisi ise, bahsedilen ürünleri fiziki olarak alınarak spot piyasada satılmasıdır. Başka bir konu olduğu için bahsedilmeyecektir.

Başka Bir Kişinin Kredi Çekerek Taksitlerin Ödenmesi

Bu konuda iyi niyet sahibi kişi olmak şartı olduğu sürece herhangi bir problem teşkil etmeyecektir. Bazı kişiler nakit ihtiyacı çeken kişilerle bağlantıya geçerek çekilen krediden peşin faiz alarak ve komisyon alarak nakit ihtiyacı olanlara verilmesidir. Yapılan senet vadeleri borçlu kişi tarafından zamanında ödenecektir.

Kuyumcu veya Kişiler

Bazı kişiler nakit ihtiyacı bulunan kişilerin başvurusuyla senet düzenleyerek bu konuda ihtiyaçları karşılamaktadır. Bu ihtiyaçları karşılarken piyasa faiz oranlarının çok üzerinde oranların uygulanacağını bilmek gerekmektedir. Anaparanın getireceği faiz verilecek paradan peşin kesilir. Bazı uygulamalarda ilk taksitte peşin olarak tahsil edilmektedir. Bu nedenle oldukça zarara girilebilecek bir yöntem olarak görülmektedir. Para veren kişiler faiz tahsilatıyla yetinmeyerek kalan borcu altın veya döviz cinsinden bir karşılıkta belirleyebiliyor.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kredisiz Borç Para